Tło jak w zoo

akwa

450 litrów z zaczątkiem biotopu dorzecza Kongo. Tło na właściwym miejscu, czyli w tle 🙂

Tło jest dopełnieniem każdego akwarium. Prześwitująca przez tylną szybę ściana czy tapeta w kwiatki zepsuje bowiem efekt nawet najlepiej urządzonego zbiornika. Oczywiście można pójść na łatwiznę i zastosować sklepową fototapetę. Jednak takie rozwiązanie, choć najłatwiejsze, razi sztucznością i odwraca uwagę od samego akwarium i jego mieszkańców. Tło powinno być „kończącym muśnięciem pędzla” artysty-akwarysty, płynnie harmonizować z wnętrzem zbiornika i podkreślać jego charakter. Niewielkim nakładem finansowym i trochę większym nakładem własnej pracy możemy sporządzić tło, którego nie powstydziłby się ogród zoologiczny.

Jak stworzyć takie cudo pokażę na przykładzie tła, które zmontowałem do mojego zbiornika 450 litrów, który docelowo mają zasiedlać ryby z dorzecza afrykańskiej rzeki Kongo. Dlatego wykorzystałem tylko drewno i korę, przestrzeń pomiędzy wypełniając ziemią kokosową. Ciemne, naturalne kolory materiałów dobrze imitują zarośnięty, pokryty zwalonymi konarami brzeg niewielkiego, wolno płynącego strumienia czy starorzecza w afrykańskiej dżungli.

Materiały, które wykorzystałem do tego projektu:

trzy arkusze styropianu 100cm x 50cm, (ilość zależna od wielkości akwarium)
dwie listwy ze sklejki 10 cm szerokości, 1 cm grubości i długie na 150 cm (tyle co długość akwarium)
dwie puszki pianki montażowej
półlitrowa butelka wodorozcieńczalnego kleju do drewna (wikolu)
klej montażowy ”Pattex” wraz z pistoletem (może być inny klej typu „ośmiorniczka”)
Litrowa czarna farba akrylowa (można wymieszać białą z czarnym pigmentem)
Zebrana w lesie kora i omszałe gałęzie (w dużych ilościach, wcześniej wysuszone)
Dwa kije od szczotki
Piłka ręczna, nóż do tapet, pędzle, pojemniki na wodę i farbę, cerata by nie usmarować podłogi, podręczna szmata 🙂

1

Materiały potrzebne do wykonania tła.

Krok pierwszy: Przycięcie arkuszy styropianowych pod wymiar tylnej szyby.

O ile długość może być dokładnie taka sama jak długość akwarium, to wysokość, w zależności od zbiornika, powinna być nieco większa. Daje to lepszy efekt wizualny, gdyż patrząc na zbiornik od przodu brzegi tła chowają się za pokrywą. Ja musiałem użyć aż trzech arkuszy, gdyż wymiary mojego tła to 150 na 65 cm (50 cm wysokość zbiornika plus 15 cm zapasu)

Krok drugi: Sklejenie arkuszy.

Do tej czynności wykorzystałem klej montażowy i listwy ze sklejki. Klej rozprowadzałem gęstym „zygzakiem” po listwach tak, by po przyłożeniu ich w miejscach styku styropianowych płyt dobrze i solidnie je złączyły. Sklejkę trzeba dobrze docisnąć by klej związał. Nie ma potrzeby dodatkowego sklejania ze sobą styropianu, gdyż pianka montażowa doskonale zwiąże ze sobą wszystkie elementy konstrukcyjne tła.

9

Sklejone Pattexem klejem arkusze styropianu. sklejki oczywiście montujemy na tylnej stronie tła.

Krok trzeci:Ułożenie materiałów dekoracyjnych.

Kora, gałęzie, mech, czy cokolwiek chcemy wykorzystać powinno być przede wszystkim dobrze wysuszone. Warto przyłożyć się do planowania i dokładnie przeanalizować efekt jaki chcemy uzyskać, bo po piankowaniu nie będzie już nic można przestawić. Dobre są duże, płaskie kawałki kory – mniejsze często niemal znikają pod zwiększającą swą objętość pianką montażową.

3

Konary i kora poukładane i gotowe do piankowania. Trzeba pamiętać o dobrym rozplanowaniu – potem już nic nie przestawimy.

Krok czwarty: Piankowanie.

Pianką montażową, użytkowaną zgodnie z instrukcją na opakowaniu :), wypełniamy przestrzenie pomiędzy korą, gałęziami itp. Dobrze jest skrócić dyszę o mniej więcej połowę, wygodniej operuje się wtedy puszką. Pianka przyklei nam elementy dekoracyjne do styropianu, a także zwiąże ze sobą styropianowe arkusze, tworząc solidną całość. Warto pamiętać że pianka montażowa powiększa swoją objętość nawet czterokrotnie, dlatego nie należy przesadzać z jej ilością. Po wypełnieniu pustych przestrzeni zostawiamy tło na noc, by pianka dobrze wyschła i nadawała się do dalszej obróbki.

4

Tło po piankowaniu…

5

… i po usunięciu nadmiaru pianki.

Krok piąty: Cięcie i malowanie pianki.
Po wyschnięciu pianka doskonale poddaje się obróbce nożem. Przycinamy jej nadmiar, by odsłonić elementy dekoracyjne. Zaraz po tej czynności możemy piankę pomalować czarną farbą. Ukryje to jej nienaturalny kolor a także pozwoli zamalować gdzieniegdzie prześwitujący styropian. Zostawiamy tło do przeschnięcia na kilka godzin.

6

Pianka już pomalowana. Całość zaczyna wyglądać jak należy 🙂

Krok szósty: Wikolowanie i przyklejanie ziemi.
Gdy czarna farba wyschnie możemy przystąpić do przedostatniego kroku przygotowywania tła. W płaskim naczyniu (np plastikowej podstawce pod doniczkę lub pudełku po margarynie) mieszamy wikol z wodą tak, by uzyskał konsystencję zbliżoną do mleka. Następnie obficie smarujemy pomalowaną wcześniej na czarno piankę, a następnie zasypujemy ją grubą warstwą ziemi lub piasku. Ważne żeby materiał, którym pokrywamy posmarowane wikolem powierzchnie był całkowicie suchy! W przeciwnym razie nie będzie się przyklejał. Jeśli użyjemy piasku smarowanie wikolem i zasypywanie piaskiem trzeba będzie powtarzać przynajmniej dwukrotnie. Z ziemią nie ma takiego problemu.
Dobrze jest, szczególnie przy tłach o dużej powierzchni, pokrywać klejem i zasypywać ziemią na raty, ponieważ wikol dość szybko wsiąka w piankę i traci swoje właściwości. Tło pokrywamy grubą na kilka centymetrów warstwą i zostawiamy najlepiej na noc do przeschnięcia. Potem zsypujemy nadmiar ziemi i gotowe!

7

Przyklejanie ziemi. Dobrze jest sypać gruba warstwą i porządnie uklepać.

Krok siódmy: Montaż.
Tu już panuje pełna dowolność. Tło można przykleić do ściany, powiesić na wkręconych w nią kołkach, po prostu postawić na regale za akwarium. Ja wybrałem opcję jeszcze inną, mianowicie nóżki. Dwa kije od szczotki, przycięte na odpowiednią długość, wbiłem od dołu w styropian, a następnie wsunąłem za akwarium. Trochę regulacji i trzyma się doskonale.

8

Tło skończone. Jeszcze tylko wstawić za akwarium i gotowe!

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże wam w uatrakcyjnieniu waszych zbiorników.

Powodzenia w majsterkowaniu!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s