Godzina dla morświna

morswin

Cudze chwalicie swego nie znacie, chciałoby się rzec. W Bałtyku też mamy delfiny! I to nie jakieś pojedyncze zbłąkane sztuki z cieplejszych rejonów świata. Mamy nasze, rodzime walenie. To morświny (Phocoena phocoena) – niewielkie morskie ssaki, które jako jedyni przedstawiciele swej rodziny przyzwyczaiły się do wysłodzonych bałtyckich wód.

Są wyjątkowe – od swych ciepłolubnych krewniaków różnią się krótko zakończonym, tępym pyskiem, podobnym do rybiego ubarwieniem oraz głównie samotniczym trybem życia. Będąc zwierzętami tylko czasowo łączącymi się w niewielkie, luźno związane grupy niepotrzebna im wysoka inteligencja społeczna. Przez to nie przywiązują się do człowieka, a ich utrzymanie w niewoli jest bardzo trudne.

Pozostało ich w Bałtyku niecałe 450 sztuk. Zanieczyszczenie wody, rybackie sieci, nadmierna eksploatacja zasobów pokarmowych – to zagrożenia, z którymi te zwierzęta nieustannie przegrywają. Nie bez znaczenia jest też rosnący poziom hałasu, na który te posługujące się echolokacją morskie ssaki są szczególnie wrażliwe.

Jest jednak jeszcze szansa dla morświna. WWF Polska (World Wildlife Found) prowadzi akcję zbierania podpisów pod petycją na rzecz wprowadzenia „Programu Ochrony Morświna”. Jeśli polskie władze szybko podejmą kroki w kierunku ochrony tego gatunku można go jeszcze uchronić przed wyginięciem. Nie bądź obojętny, podpisz apel WWF i bądź głosem morświna!

http://godzinadlaziemi.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s